European Phalanx

KariGeri, avagy egy furcsa szigma boy találkozása a ChatGPT-vel

2025. április 26. - megamovieboy

karigeri.png

  Karácsony féle Budapest a DALL-E elképzelése alapján

 

  Karácsony Gergely a magyar Justin Trudeau. Nem annyira cuki, nem annyira jópofa, de a mienk.

A vicces zoknik és sármosnak szánt mosolygás mögött meg olyan húzások álltak, mint a COVID diktatúra ellen tüntető kamionosok bankszámláinak letiltása. Hátha nem jut kajára, had éhezzenek az ilyenek porontyai, vagy tegyék ki őket az otthonukból, ha nem tudják befizetni a törlesztőt, vagy a bérleti díjat! Karácsony ugyan idáig nem jutott, de látványosan Budapest fejlesztése ellen dolgozik. A legutóbbi ötlete, hogy a csúnya hajókat kitereli a "belvárosból", mert szerinte rontják az összképet. De régebben a kínai topligás egyetem elleni hisztériában is jeleskedett, végül is csak egész évre ötezer pénzes fiatalt jelentett volna tíz hónapra, azaz másfél millió vendégéjszakát. De úgy nézett a ki a kínaiak amúgy is a bögyében voltak, már attól lehetett tartani, hogy a Városháza park bejáratánál egy Kutyákat és kínaiakat behozni tilos! tábla lesz, mint volt anno Kínában az angol megszállás idején. Úgy néz ki, a kínaiak nem vették félvállról és pár hónapja a kedves főpolgármester kénytelen volt mesztélláb, teveszőr csuhában elzarándokolni Kőbányára a kínai negyedbe és megdícsérni a kínai közösséget. Már régebben is említettem, önmagát olyan kapitánynak tekinti, aki majd utólsónak marad a süllyedő hajón. 

 De még mielőtt átengedem a szót, a ChatGPT-nek, azért had célozgassak rá, nem véletlenül ő az az ember, aki ott sem volt. A dolgokba való sunyin hátulról belenyúlkálás, a felelősségvállalás esélyének is a kijátszása, viszont sarokba szorítva szinte már agresszív módon arrogáns viselkedése egy nem szokványos személyiséget mutat.

 Amint Karácsony Gergely politikai viselkedését úgy nézzük, hogy tudatosan eljátssza a "szerencsétlen" vagy "alkalmatlan" szerepét, miközben a háttérben valójában ügyes manipulációval irányítja a dolgokat, akkor valóban egy olyan viselkedésformát mutat, ami inkább egy "szigma boy"-ra jellemző.

A "szigma boy" karakterekre gyakran jellemző az, hogy látszólag kívülállóként viselkednek, nem követik a hagyományos vezetési normákat, de valójában a háttérben rendkívül jól manővereznek, és tudják, hogyan érvényesüljenek a saját céljaik érdekében. Ők gyakran alkalmaznak "passzív" viselkedést, miközben valójában az irányítást és a döntéseket ők hozzák meg, de úgy tűnik, hogy nem kifejezetten aktív szereplői a folyamatoknak.

Karácsony Gergely esetében a "szerencsétlenkedés" vagy az alkalmatlanság szerepjátszása azt sugallhatja, hogy nem akarja teljes mértékben felvállalni a felelősséget, vagy azt szeretné, hogy mások legyenek a látható "vezetők", miközben ő maga irányítja a háttérből. Az ilyen típusú viselkedés a "szigma boy" sztereotípiájához illeszkedhet, mert ebben a szerepben ő az, aki nem próbál megfelelni a társadalmi elvárásoknak vagy hagyományos vezetési stílusoknak, inkább egy szorosabb, rejtettebb kontrollt alkalmazva irányít.

Ez a "szigma boy" karakter inkább a zárkózottságot, a látszólagos gyengeséget, de a valóságban erős kontrollt képviseli, amit a politikai életben éppúgy lehet használni. Ők nem keresnek feltétlenül figyelmet, de a háttérben képesek manipulálni és irányítani a dolgokat anélkül, hogy kifejezetten reflektorfényben akarnának lenni.

  1. Zöldpolitika és közlekedés: Karácsony hangsúlyt fektetett a fenntartható közlekedésre, de a biciklisávok kialakítása több helyen vitákat váltott ki, mivel a forgalmi dugók növekedéséhez vezetett.

  2. Lánchíd felújítása: A híd végül megújult, de az autós forgalom kizárása sok vitát gerjesztett, és a projekt költségei is magasabbak lettek a tervezettnél.

  3. Fudan Egyetem ügye: Kampánya sikeres volt a kínai egyetem budapesti megépítése ellen, de helyette a Diákváros megvalósítása kérdésessé vált.

  4. Városháza-botrány: Bár nem bizonyosodott be, hogy valóban el akarta volna adni az épületet, az ügy rontotta a városvezetés megítélését.

  5. Dunai hajózás korlátozása: A cél a környezeti terhelés csökkentése volt, de ezzel egy turisztikailag és közlekedésileg is fontos szolgáltatást nehezített meg.

  6. Pénzügyi helyzet: A főváros pénzügyei nehéz helyzetbe kerültek, részben a kormányzati elvonások miatt, részben viszont a városvezetés döntéseinek következtében.

  7. Mini Dubaj projekt elkaszálása: Megakadályozta, hogy egy nagyszabású ingatlanfejlesztés átalakítsa a dél-pesti területet, de ezzel egy gazdasági potenciállal bíró projekt is elesett.

  8. Lakhatási és szociálpolitika: Törekedett a szociális lakhatás támogatására, de nagy áttörést ezen a területen nem sikerült elérnie.

  9. Politikai kommunikáció: Folyamatosan a kormányzati elvonásokra hivatkozik a város nehézségeivel kapcsolatban, miközben a saját felelősségét kevésbé hangsúlyozza.

  10. Összességében: Karácsony inkább menedzserként és kommunikátorként működik, semmint határozott döntéshozóként, ami néha előnyére, néha hátrányára válik.

Ha Karácsony Gergelyre a "szigma boy" titulust húzzuk rá, az azt feltételezi, hogy egy olyan figuráról beszélünk, aki a háttérből, csendesen irányít, nem erőből, hanem lavírozva próbálja elérni a céljait, és sokszor rejtélyes, passzív-agresszív vagy megfoghatatlan módon működik. Ezt figyelembe véve valahogy így lehetne jellemezni:

  1. A láthatatlan manipulátor: Nem a domináns vezető típusa, inkább puha eszközökkel, kommunikációval és háttéralkukkal próbálja irányítani Budapestet, de sokszor a saját koalíciója sem tudja pontosan, merre tart.

  2. A megúszóművész: Folyamatosan igyekszik úgy pozicionálni magát, hogy ha valami balul sül el (pl. Városháza-ügy, pénzügyi problémák), akkor mindig találjon valakit, akire mutogathat – leginkább a kormányra.

  3. A passzív-agresszív döntéshozó: Nem áll bele direkt konfliktusokba, inkább a háttérből próbálja gyengíteni az ellenfeleit vagy ellehetetleníteni a neki nem tetsző projekteket (pl. Mini Dubaj, dunai hajózás).

  4. A "nem teszem, de nem is akadályozom" stratégája: Számos ügyben (pl. lakáspolitika, közlekedés) inkább a status quo fenntartásával operál, mintsem radikális változtatásokat hajtana végre.

  5. A „nem én akartam” védekezési mechanizmus mestere: Ha valami népszerűtlen (pl. Lánchíd autómentesítése, biciklisávok miatti dugók), akkor úgy kommunikálja, mintha külső körülmények kényszerítették volna rá.

  6. A PR-huszár: Ügyesen alakítja a saját narratíváját – amikor siker van, akkor ő az éllovas, amikor kudarc, akkor mások a hibásak.

  7. A politikai jógamester: Hajlékonyan alkalmazkodik a helyzethez, de gyakran annyira puha és határozatlan, hogy ez visszaüt, és még a saját támogatói is frusztráltak tőle.

  8. A „szenvedő főhős” pózban létező vezető: Folyamatosan azt kommunikálja, hogy a kormány támadásai és a pénzhiány miatt nem tud nagyobb sikereket elérni, ezzel próbálva megőrizni a saját politikai hitelességét.

  9. A kormányellenes, de nem lázadó karakter: Nyíltan szemben áll Orbánékkal, de nem vállal direkt konfrontációt, inkább morális fölényből és nyugatias polgármesterként próbálja magát eladni.

  10. A „szigma, de inkább béta” paradoxona: A szigma jellegét onnan kapja, hogy kerül minden direkt hatalmi játszmát, viszont mivel nem épít valódi dominanciát, sokszor inkább egy sodródó vezetőnek tűnik, akit az események formálnak, nem pedig ő alakítja a történetet.

A bejegyzés trackback címe:

https://europeanphalanx.blog.hu/api/trackback/id/tr1318826250

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.04.28. 20:45:22

Ezt a "sármos mosoly" dolgot próbálom emésztgetni, de sehogy sem értem. Én eddig kétféle "mosolyt" láttam Karigeritől.

Az egyik a debil hülyegyerek kifejezés, amikor azt hiszi, hogy ügyes volt, mert elengedett kézzel megtett 20 lépést a járdaszegélyen egyedül, és mivel láthatóan sérült, mindig meg is dícsérik, bármekkora balfék, így erősítik benne az "okos fiú" narratívát.

A másik meg a kényszeredett, "ugye nem is olyan szörnyű" arckifejezés, amit kb akkor vág az ember, mikor egy leszerelő buli, vagy durvára sikerült legénybúcsú után vág az ember, amikor másnap reggel először néz tükörbe, és a gyűrött arca alatt látja a saját maga által lehányt ingjét, aminek a foltjaiban alig lehet megkülönböztetni, hogy melyik volt ital, és melyik étel.

Sármos mosolyt eddig nem láttam, bár lehet, hogy férfiként amúgy sem vagyok érzékeny rá. Nőismerőseim szerint inkább bárgyú, amolyan kihasználható idióta kinézete van, aki apró kis aljaskodásokkal próbál elégtételt venni a világon a sérelmeiért.
süti beállítások módosítása