European Phalanx

A Kultúra-sorozat: progresszív utópia vagy annak szatírája?

2025. július 21. - megamovieboy

balveda3.jpg

 Iain M. Banks Kultúra univerzuma sokak számára a sci-fi egyik csúcsteljesítménye: egy elképzelt jövő, ahol megszűnt a szegénység, az elnyomás, a háború és még maga a halál is. Egy világ, ahol az emberek szabadon választják meg a nemüket, testüket, lakhelyüket, életformájukat – vagy akár azt, hogy egyáltalán emberek akarnak-e maradni. Mindez mesterséges intelligenciák bölcs és megengedő uralma alatt. De ahogy mélyebben olvassuk a sorozatot, egyre kevésbé érezzük, hogy Banks valóban ezt a világot akarja példaként elénk állítani.

Inkább mintha egy stressztesztet hajtana végre: mi történik, ha minden progresszív eszme győz, és mégsem lesz tőle boldogabb az emberiség?


Túltolt utópia

A Kultúra világa első ránézésre tökéletes. Nincs pénz, nincs éhezés, nincs háború a rendszer határain belül. Az emberek a testüket és tudatukat tetszés szerint átalakíthatják, a mesterséges intelligenciák (köztük a legendás nevű hajók: „So Much for Subtlety”, „Prosthetic Conscience”, „Just Read the Instructions”) végtelen türelemmel gondoskodnak róluk.

Csakhogy ez a világ nem egyszerűen idealista — egyre inkább groteszkbe hajlik. A hajók ironikus, gúnyos nevei önmagukban is utalnak egyfajta önreflexióra. A mesterséges intelligenciák nem csak kedves segítők — gyakran manipulatívak, kockázatvállalók, sőt: morálisan megkérdőjelezhetők. A technikai fejlettség és erkölcsi felsőbbrendűség mögött sokszor önelégültség és beavatkozási kényszer húzódik.


A tét nélküli élet unalma

Az embereknek a Kultúrában mindene megvan — éppen ezért sokszor céltalanok. Identitásuk rugalmas, de éppen emiatt sokszor gyökértelen. A valódi dráma sokszor nem a külső konfliktusokban rejlik, hanem abban, hogy mihez kezd az ember, ha már nincs mit legyőzni, elérni, megszerezni?

Banks többször is olyan karaktereket állít a középpontba, akik elhagyják a Kultúrát, vagy szembefordulnak vele — mert hiányzik számukra valami. Hit, cél, kihívás, veszély. Ezzel mintha maga Banks is azt üzenné: a teljesen progresszív, technológiailag tökéletes világ nem feltétlenül emberhez méltó világ.


Morális felsőbbrendűség, ami elbukik a valóság próbáján

A Kultúra gyakran avatkozik be más civilizációk ügyeibe — persze mindig „jó szándékkal”. A Contact és a Special Circumstances ügynökei erkölcsi missziókon vesznek részt, de ezek a missziók gyakran kudarcba fulladnak, súlyos árat követelnek, vagy éppen visszafelé sülnek el.

A Use of Weapons, a Player of Games vagy a Look to Windward mind-mind olyan történetek, ahol a beavatkozás vagy a kísérlet a „civilizálásra” képmutatásként vagy tragédiaként végződik. A technológiai fölény mögött gyakran meg nem értés, kulturális vakság és manipulatív cinizmus húzódik.


Nem propaganda – hanem tükör

Valószínűleg Banks nem egy idealizált progresszív világ reklámját akarta megírni, hanem sokkal inkább azt a kérdést feszegette: Mi történik, ha minden „jó” dolog teljesül – és az emberi természet mégsem változik?

A Kultúra így nem egyszerűen utópia, hanem önmagát is ironizáló, szatirikus parabola. Egy tükröt tart elénk: „Itt van minden, amit a haladó ideológia kíván. Tessék. Boldog vagy már?” És a válasz — legalábbis Banks regényeiben — gyakran egy keserű „nem”.


Zárszó

A Kultúra sorozat olvasható úgy is, mint a progresszív jövő álma. De sokkal érdekesebb akkor, ha nem hisszük el ezt a felszínt. Ha megsejtjük mögötte azt a keserédes iróniát, amitől ez a világ nem propagandaként működik, hanem kritikaként — nem más társadalmakról, hanem rólunk. Azokról, akik azt hisszük, hogy ha elég okos rendszert építünk, az majd megoldja az emberi lélek kérdéseit is.

Spoiler: nem fogja.

A bejegyzés trackback címe:

https://europeanphalanx.blog.hu/api/trackback/id/tr5818912360

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.07.21. 16:39:43

Annál alávalóbb nincs, amikor egy kultúra fennsőbbrendűnek tartja magát.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.07.21. 20:54:39

Pont az tarthatná a lelket az emberiségben az űrugrások koráig, ha a természetes korlátait nem tudná átlépni. A megelégedettség csak keveseknek élvezhető. Az eredmények értékeléséhez olyan intellektusra van szükség, amivel csak nagyon kevesen rendelkeznek.A legtöbb ember nem valamire vágyik, hanem az aktuálisnál, vagy a környezetnél többre, így hiába éri el azt ami tegnap még cél volt, ugyan olyan hiányérzettel tekint azokra a dolgokra, amiket a környezetben valaki már elért, ő viszont még nem. Fel kellene nőni a tények értékeléséhez.

Figyelembe véve, hogy az emberi élet véges, és ez - sajnos - egyre inkább tudatosul bennem, nem hiszem hogy erre a filmre időt akarnék szakítani. Valószínűleg nem szórakoztatna, hanem lezsibbasztana, és arra remek lehetőség nyílik a mindennapokban is. Néha úgy érzem, hogy egy Monty Python jelenetben élünk.

megamovieboy · http://europeanphalanx.blog.hu/ 2025.07.21. 21:21:43

@F.M.J.: Túl jó lett az illusztráció hozzá... (leonardo.blog.hu/2024/05/05/the_culture_series)
Ez egy könyvsorozat.
Ez a "vicces" jelen csak nyugaton van így, a többi helyről a hitetlenkedés és a semmibevétel a jellemző reakció rá.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.07.21. 21:59:56

@megamovieboy: Tegyük fel, hogy felkeltetted az érdeklődésem. Én az Állatfarmot, a Szép új világot, meg az 1984-et még azelőtt olvastam, mielőtt közismert lett volna, valami irodalmi szavazóversenyen. Az elsőt még tudtam ütős iróniának felfogni, a másodiktól és harmadiktól sokáig volt rossz érzésem, mert pontosan afelé ment/megy a világ. Mára ezek alapművek még az az alaposan műveletlen emberek között is, szóval kicsit sem szórakoztató, vagy tudományos voltuk ellenére az ismeretük nélkül sokminden nem értelmezhető a közéleti megnyilvánulásokban. Az lenne a kérdésem, hogy szerinted lehet ebből is hasonló mű? Van benne olyan jelentéstartalom, ami miatt feltétlenül érdemes olvasni? A témától feláll a szőr a hátamon, de ha várhatóan alapmű lesz, akkor ismerni kell.

gigabursch 2025.07.22. 04:50:09

@F.M.J.:
Az 1984-et olvastam. (Még láttam is).
Az állarfarmot elkezdtem, de sose fejeztem be. Egyszerűen taszított.
A szép új világ sose volt a kezemben.

Mindenesetre az 1984-ben számomra a legmegdöbbentőbb a jelenre nézve a nemiség ellenes liga. Ez a legaljasabb, emberiség elleni bűntett.
S ma ez tömeges.
Az egész eLMeBeTeQ músor is arra megy ki, hogy a fiatalok már eleve megundorodjanak az egésztől. Szépen meg ne is tegyék, mert arról nem lehet fogalmuk se.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.07.22. 12:30:38

@gigabursch: Az 1984-et olvasni letaglózó, látni katasztrófa. Én is láttam, és nem tudom, hogy a rendező volt tehetségtelen, vagy a legjobbaknak sem sikerült volna elég jól. Nem lehet minden érzést hitelesen megfilmesíteni. Én mindenkit le szoktam beszélni a nézéséről.

Az Állatfarm szerintem megéri a méla undort. Ez sem az a tipikus jókönyv, de szerintem egy alapmű. Biztosan hallottad már az olyan szállóigéket, mint a "négy láb jó, két láb rossz", vagy hogy "mindenki egyelő, de vannak egyenlőbbek". Ezek ebből a könyvből származnak, de találkozni néha egyéb idézetekkel is. Sokkal érthetőbbek az idézetek a kontextusuk ismeretével. Amúgy szerintem nem olyan nagy kínlódás, figyelembe véve a terjedelmét, hamar átrágható. Mindenképp olvasd el, még akkor is, ha csupán a valóságot látod benne a múltból megjövendölve.

Ami a Szép új világot illeti, egy fikciós világ, és a fogyasztói társadalom normarendszerét ütközteti egy regényben a normalitással. Ebből is elég sok idézetet hallhattál már, pl.: "Szóma ha mondom, segít a gondon", vagy például az emberek értékének besorolása, mint "alfa+", vagy "gamma". Nem lövöm le kontextust, ezt is feltétlenül ajánlom. Nem tudom, hogy készült-e belőle film, de mindegy is. Szerintem ezt sem lehet rendesen vászonra vinni. Nem azért tart ki egész hétvégére, mert hosszú lenne, vagy nehezen olvasható, hanem egyszerűen meg kell állni néha, mert ütős.

Amúgy ha már itt tartunk, kiegészítésképp egy filmet is ajánlanék. Az a címe, hogy A részleg. Nem tudom, hogy nem elég jólsikerült, vagy túlságosan kritikus, de nemigen hallani róla. Én is csak véletlenül találkoztam vele, de már vagy húsz éve. Megéri rászánni az időt, bár ez is inkább orrba vág, mint szórakoztat. Megkerestem, kellő lelkiállapotban nézendő.: m.ok.ru/video/2108232632941

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.07.22. 12:56:10

@gigabursch: Még egy kis társadalomkritika, de ez legalább rövid, vicces és szórakoztató:
www.youtube.com/watch?v=LpUwbImEzCg&t=1s

megamovieboy · http://europeanphalanx.blog.hu/ 2025.07.22. 13:20:03

@F.M.J.: Nem lesz alapmű. Egyrészt már öreg hozzá, másrészt nem megmondó írás. Inkább csak a keretet adja, hogy a távoli jövő liberális menyországában, minden felvilágosultság ellenére sem tökéletes minden. Irónikus módon megpróbálnak rendszerben működni, ami hasonló problémákat szsül, mint az Asimov féle robotika három törvénye. Hogy az öntörvényű A.I. vezérlésű űrhajókat éppen csak megemlítsem. Amúgy a rendszermánia a progresszivek Szent Grálja, amivel megpróbálják kiküszöbölni az emberi gyarlóságot és megteremteni a tökéletes világot. Csak éppen ez elől az emberek zsigerből menekülnek. Filozófiai doktorátus nélkül is mindenki tudja, hogy az utópiák nem működnek.

gigabursch 2025.07.22. 13:51:31

@F.M.J.:
Nekem a film nem volt olyan borzalmas.
Éppúgy megfeküdte a gyomromat.
Sőt, a kurvás jelenet (ahogy közeledik, egyre idősebb, leharcoltabb a nő) baromira átjött.
De a vallatás is.

Az Állatfarmot megnéztem nem oly régen rajzfilmben, de az ominózus mondatok előtte is ismertek voltak....

A filmajánlót köszönöm.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.07.22. 16:19:18

@gigabursch: A film azért nem olyan borzalmas, mert igen gyengén sikerült átadni az egész életképet. A katasztrófát arra értettem, hogy katasztrófálisan rosszul sikerült a könyvhöz képest. Erre amúgy elég szemléletes példa a szerinted kurvás jelenet. Az én olvasatomban az alaphelyzetű társadalmi viszonyokat szemlélve egyáltalán nem olyan negatív a figura. Adott körülmények között ez maga a lázadás, de még csak a hagyományos értelemben vett kurválkodás szempontjai sem érvényesülnek. A könyv leírása alapján kevesebb partnerre lehet következtetni, mint egy modern liberális fruskánál. Ugyan ez elmondható a vallatós jelenetekről is. Azt a képet nem lehet a vászonra festeni, mint ami a szövegből kirajzolódik. Azt gondolom, kár győzködnöm. A könyv egy etalon, a film meg egy gyatra próbálkozás, az én nézetem szerint.

Az állatfarmot filmesítve nem láttam, de mivel olvastam, nem tudom, hogy nem hasonló-e a viszony. A könyvben érzések, és vívódások vannak leírva. A szektás vakhittől a gyáva színjátékig, a visszaélésszerű álságosságtól, a bárgyú rácsodálkozásig. A történetet meg lehet filmesíteni, de a szellemiség más kérdés. Egyelőre nem akarom lehúzni, de majd megnézem, viszont ajánlom olvasásra, az az eredeti.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.07.22. 20:01:41

@gigabursch: Megkerestem, megnéztem. Azt hiszem, kissé elhamarkodtam a véleményem. Így rajzfilmen is nagyon jól átjött az egész lélektana.
De hogy tetézzük még egy kicsit, megkerestem az egyik ikonikus morális dagonyát. Akár lehetne a címe az Állatfarm utolsó 10 perce után szabadon. Amolyan igazi tökéletes korrajz a módszerváltás előtti időkből. Az egyik kedvencem, amikor a lerészegedett urizáló társaság a bunkócskát énekli. Pont úgy hangzik, mint GyF szájából az Internacionálé.
@megamovieboy: Itt a link, feltétlen nézzétek meg: m.ok.ru/video/6810515212909

gigabursch 2025.07.22. 22:30:07

@F.M.J.:
Hmmmm...
Sose hallottam az 1956-os filmváltozatról...

youtu.be/WPJK1neawU0?si=TOjIcbzerT6V3WKn
süti beállítások módosítása