
Lehetne egy népszavazás nem politikai is, de mivel ezt kifejezetten pártpolitikusok kezdeményezték, ez nem is lehet nagyon más. Pedig lehetne, mert a nép nagyon is a magáévá tette a kérdést, ennek ellenére szinte teljesen pártpolitikai vetélkedésé fajult.
Nézzük a kormányoldalt! A szegényebb rétegeknek nem túl sok anyagi hasznot hozó kormányzás már régóta pengeélen táncol, a közvélemény kutatási adatoktól függetlenül. Nagyon sok olyan téma van, mellyel a falhoz lehetne szorítani a kormányt, mert komoly támogatással rendelkezne, ha lenne aki végigvinné az adott kérdést. Egyetlen ilyen téma ment végig, az internetadó elleni kiállás, de erről majd egy másik posztban írok. Tehát a kormánynak nagyon fontos, egy olyan témában megszavaztatni az embereket, melyben számára kedvező eredmény születhet. Ennek bizonyítéka a vasárnapi nyitvatartás elleni népszavazás előtti kapituláció, el akarták kerülni a blamát és inkább visszakoztak.
A kvótaszavazás több okból is jól jön a kormányzatnak. Orbán az ország védelmezőjeként tetszeleghet. Amíg külső 'ellenség fenyeget', addig kevésbé támadják belülről. A 'gonosz' Brüsszel elleni szabadságharcos imázsa is sokaknak szimpatikus. Végül Orbán személyes politikája, mely a Uniós bürokratikus birodalomépítéssel szemben a nemzetek Európáját hangsúlyozza, komoly támogatást kap. Látható, hogy egyszerűek és könnyen érthetőek a kormány célkitűzései. Ráadásként bármi történik a szavazáson, ebben a kérdésben 85% feletti a támogatottságuk. Hiába mondja az ellenzék, hogy nincsen értelme a népszavazásnak, az igazi népies, na most jól megmondtuk nekik mentalitást ezzel nem fogják legyűrni.
Az ellenzék komoly probléma elé került, mert széllel szemben kell harcolniuk. Az első probléma, hogy nehéz megmagyarázniuk, miért küzdenek? Brüsszelért? Ezt a témát kerülik. A migránsokért? Ezt is kerülik. Nem csodálom, nem is tudják pontosan kikről van szó. Bár az elpusztított városokról készült képek megindítóak, azért ezek mégis egy másik kontinensen, öt határon túl vannak, nem pedig a szomszédban. Maradt számukra a két fő csapás. Az egyik a gyűlölet elleni 'harc', mely alapvetően a keresztény-liberális önhibáztatásra épül, azaz mi vagyunk az okai az ő nyomoruknak. Itt van egy nagy hibája a kormánynak, hogy ezt nem cáfolja meg. Hiszen nem mi bombáztuk Szíriát, nem mi szítunk vallási háborút, sőt még terrorszervezeteket sem támogatunk. Ezen kívül hangoztathatnák még a helybe kell vinni a segítséget elvet is és akkor rögtön segítőkészeknek tűnnének. A másik fő csapás, a szavazz Orbán ellen. Valójában ez tűnik a hatékonyabbnak. Az ellenzéknek sikerült legalább olyan szörnyeteggé tennie Orbánt, mint a fideszes propagandagépezetnek a 'gyurcsánybajnait'. Ehhez a negatív képhez persze maga a miniszterelnök is sokat tett hozzá. Ez látszik az egyetlen oknak, ami otthonmaradásra bírhatja a polgárokat.
A kormánypropaganda megint kihagy lehetőségeket, mert elég lenne az ingadozókat meggyőzni, hogy az otthonmaradás az igent erősíti. Aztán lehet, inkább nem erőltetik, nehogy a valóban igennel szavazók is otthon maradjanak, hiszen az egyetlen ok, ami miatt a népszavazás érvénytelen lehet, az a nem elegendő résztvevő, vagy az érvénytelenül szavazók. Igaz utóbbiak nem alkotnak túl nagy csoportot, mert ehhez már hihetetlenül elkötelezettnek kell lenni, hogy menjen is valaki, de ne is szavazzon érvényesen.
A végső kérdés, hogy mit nyerhet az ellenzék egy esetleges érvénytelen népszavazással, mivel az igenek győzelmének semmi esélye? Az egyetlen dolog, hogy be tudja bizonyítani el tud még érni valamit. Ehhez van most nagy esélyük, mivel szerencsés esetben akár mindössze 15% is elég az érvénytelenséghez. Viszont komoly negatívumok is felmerülnek, mert a másik 85% sokáig nem fogja elfelejteni ezt a számukra árulással felérő lépést. Ezzel a bal és balliberális ellenzék a következő választásig bizonyosan sarokba szorul. A választási rendszerből adódóan több kis párt be sem fog jutni. Akár az is előfordulhat, hogy csak a DK és az MSZP lesz baloldalt, míg a jobboldalt az lesz a kérdés, a Jobbik meg tudja-e akadályozni a Fidesz kétharmados győzelmét? Véleményem szerint az ellenzék most jobban járt volna, ha semleges marad, mint így magukra veszik a magyarellenes jelzőt. Hiába nevezi az ellenzék a többi magyart gyűlölködőnek, még ha esetleg tényleg azok is lennének, mert a gyűlölet, főleg egy sikertelen népszavazás esetén hamar az ellenzék ellen fog fordulni és akkor ők is meg fogják azt a félelmet érezni, amit a nemmel szavazók éreznek most miattuk.