Az EP ülésterme Strasbourgban. Fotó: Diliff
Manfred Weber, egy gyengébb értelmű középső csoportos óvodás mentalitásával rendelkező, valóban a kiszuperált politikusok megőrzőjeként működő Európai Parlamentbe (EP) való képviselő, élete legnagyobb hibáját ünnepelte győzelemként, amikor kiszorította a EP Néppártból a Fidesz képviselőit. Nehéz elhinni, hogy tényleg elhitte, ezzel elintézte Orbánt.
A Néppárton belül főleg a Benelux államok "jó" konzervatívjai miatt a Fidesznek mindig meg volt kötve a keze és folyamatosan a németek kedvében kellett járnia. (Jó konzervatívon érteni illik azokat a konzervatívokat, akik megfelelnek a progresszív liberálisoknak. Sajnos ez a megfelelés azt is jelenti, hogy az illetők igencsak eltávolodtak a hagyományos európai értékektől. Mondhatni, mindig az aktuálisan legújabb amerikai agybajt képviselik)
A baloldali média is megünnepelte a jeles eseményt, de ők azért már sejthettek valamit. Azt, amit mindenki tud, aki követi a magyar politikát, mégpedig, hogy Orbán kifejezetten szereti a kihívásokat, ahol a siker csak tőle függ. Hiába számolgatták a médiában a népet nyugtatgatva, hogy "nem jön ki a matek", mert szerintük csak jelentéktelen jobboldali szövetség jöhet létre. A matekon kívül egy rutinos róka rá tudja venni a jobboldali erőket, hogy annyiban módosítsák a politikájukat, hogy legalább egymással kompatibilisek legyenek. Ezután jöhet a Néppárt leszalámizása, Berlusconi gondolom már tűkön ülhet, de vannak ott még mások is hasonlóan. Ha nem jön ki a matek, újra kell rendezni a számokat, pontosan addig, hogy a kritikus tömeg mégiscsak összejöjjön.
A történet vége előre látható. Ha sikerül az új elosztást elérni, akkor a jobboldal, azaz az EP legnagyobb tömörülése is létrejöhet. Ez az új centrum már komoly szakadást hozhat létre a Néppártban és a végén Webert elérheti az a szégyen, hogy ha nem akar nyíltan együttműködni alávetett helyzetben mindenben a baloldallal, akkor kénytelen lesz az új tömörülésbe jelentkezni. A németek nem engedhetik meg maguknak, hogy teljesen kicsússzon a kezükből az irányítás Brüsszelben, tehát ez minden esetben Weber bukását is jelentené.
Ennek a folyamatnak egyik állomása zajlik most, amikor tíz Uniós tagországi párt, köztük a Fidesz adott ki közös nyilatkozatot, mellyel a Konferencia Európa jövőjéről nevű, hamarosan kezdődő EU-s megbeszéléssorozatnak üzentek. Ezzel kapcsolatos újsághirdetések máris megcsinálták a maguk marketingjét, amikor szabadelvű médiumok nem adtak szabad utat a megjelenésnek, különböző okokra hivatkozva. Úgy néz ki, az ő szabadságeszményüknek igen szorosak a határai. Ez a hírverés nagyon jól jön Orbánnak, aki kifejezetten egyszerűen és érthetően tud fogalmazni úgy, hogy gondolatai az átlagos polgár egyetértésével találkozzon. Voltaképpen most zajlik az új párt támogatóinak toborzása, amiben a már meglévő keménymag is részt vesz.
A baloldal, mint látható, próbálja még csírájában elfojtani a kezdeményezést, de nehéz lesz csak a szélsőjobbozást mantrázva elhitetni annak céljairól, hogy azok Európa ellenesek, vagy antidemokratikusak lennének. Tehát a harc még csak most kezdődött, de amennyiben a valódi jobboldal megérzi, hogy lehetősége van kitörni a karanténből és valódi játékosok lehetnek, akkor ott komoly hatalomszerzési lehetőség nyílik meg számukra. A kérdés csak az, hajlandók-e komoly munkára, vagy maradnak a kevesebb vesződséggel járó rétegpárti szerepben.