Francis Fukuyama
A 444.hu volt szíves megosztani velünk Fukuyama úr újabb látomásait. Ő a világvége megjóslásával tett szert világhírnévre, hogy aztán még véletlenül se az elképzelései szerint alakuljanak az események. :) Ez persze a jóslásszakma velejárója.
Legújabb írásában egy csomó meglátásával, mint tényekkel egyetértek. Összegyüjtöttem az érdekesebb gondolatokat:
- Sok demokráciában a mai baloldal kevésbé foglalkozik a széles rétegeket érintő gazdasági ügyekkel, inkább különféle marginalizált csoportok ügyeit karolják fel, például az etnikai kisebbségekét, a nőkét, a bevándorlókét, a menekültekét és az LMBTQ-emberekét.
- A demokratikus társadalmak külön identitással bíró kis csoportokra szakadnak, ami azzal fenyeget, hogy nem tudnak majd kollektív társadalomként cselekedni, ez pedig csakis az állam összeomlásához vezethet.
- A baloldal stratégiát váltott, és ezzel odadobta a régi munkásosztályt a populista jobboldalnak
- Fukuyama szerint a legtöbb baloldali párt ott rontotta el, hogy a globalizáció korában megváltoztatta a stratégiáját, és ahelyett, hogy egyre szélesebb tömegek között építené a szolidaritást, egyre kisebb és speciálisabb, marginalizált csoportokra összpontosított.
- A multikulturalizmus így már nem a sokszínű társadalmat jelentette, mint korábban, hanem egy szétdarabolt társadalom vízióját, ami különböző tapasztalatokkal bíró, apró csoportokból áll.
- Mint írja, mindkét nagy amerikai párt eltávolodott a középponttól, és a baloldal identitáspolitikájának legrosszabb következménye az, hogy a politikai korrektség túltolásával stimulálta a jobboldali identitáspolitikát, ami pedig a szélsőjobboldal felemelkedéséhez vezetett
- Létre kell hozni egy általános nemzeti identitást is, ami nem annyira a közös jellemzőkön, átélt tapasztalatokon, történelmi kötelékeken vagy vallási meggyőződéseken, mint inkább alapvető értékeken és -hiteken alapul.
- Bassam Tibi felvetette a Leitkultur (domináns kultúra) megalkotását, ami az egyenlőség és a felvilágosodás demokratikus értékeit tartalmazta volna, de a baloldali akadémikusok és politikusok ezt ellenezték, mondván, ezzel azt állítanák, hogy ezek az értékek felsőbbrendűek más kulturális értékeknél.
- Minden embernek emberi joga, hogy legyen állampolgárságra, de az nem alapvető joga, hogy bármelyik ország állampolgára legyen azon kívül, amelyikben ő vagy a szülei születtek.
- Ez hosszú távon fenntarthatatlan, ahogy Trump fala is hülyeség, hiszen sokan teljesen legálisan érkeznek az USA-ba, csak aztán nem mennek haza.
- A Republikánus Párt lesz a fehér emberek pártja, míg a Demokrata Párt a kisebbségeké, és ha ez a folyamat folytatódik, az identitáspolitika, a törzsi gondolkodás teljesen átveszi az irányítást az amerikai demokrácia felett.
- Szerinte most ez a két folyamat dominál: hipercentralizált országok állnak szemben a folyamatosan bomló társadalmakkal. Kína képviseli az egyre keményebb technodiktatúrát, míg a szabad világ adja az egyre bizonytalanabb, polarizáltabb, bukás felé tartó államokat.
Eddig az idézetek. Ami lényeges, hogy a nyugati világban zajló társadalmi kérdésfeltevéseket, változásokat a baloldal irányítja, nekik köszönhetjük a törzsi háborúkat, melyben igyekeznek minden kisebb társadalmi csoportot a fehér keresztények ellen fordítani. Ennek a következménye, hogy a jobboldali centrum mellett egyre erősebb az egyéb jobboldali irányzatok térnyerése, melyeket a szerző populistának nevez. Ez ellen megoldásnak a nemzeti identitás megerősítését javasolja. Na itt aztán végleg eltévedt az író, mert a jobboldal térnyerése elleni harc eszközeként gondol a nemzeti identitásra, miközben a valóság ezzel ellentétes. A jobboldal harcol a nemzeti identitásért és a baloldal rombolja azt, pont a szövegben van elég részletesen felsorolva, miként teszi ezt.
Még néhány dologra reflektálnék. Kezdjük a 11. ponttal! Törzsi társadalomban nem működik a demokrácia. Akik a demokrácián belül törzsi társadalmat hoznának létre, azok a demokrácia elpusztítását készítik elő.
A 10. pont, Trump fala elleni kifakadás is tévedés, mert annak legfőbb feladata a már bent levő bevándorlók védelme és nem mellesleg az ország védelme a latin bűnöző kartallek ellen.
A 8. pontban is egy tény, hogy a baloldal akadályozza a demokratikus alapértékekhez való ragaszkodás kimondását. Nyilván, mert ez ellentétes lenne a törzsi háborús taktikával.
Összegezve, ha meg akarjuk menteni a demokráciát a baloldal generálta törzsi háborútól, akkor ragaszkodnunk kell a demokratikus identitásunkhoz, melyet egyetlen oldal az, új, valódi nemzeti jobboldal képvisel.