Bekövetkezett az elképzelhetetlen. A britek megszavazták az Európai Unióból való kilépést. Hogyan történhetett meg mindez? Mi vitte rá erre a brit szavazókat?
Az EU menedzselésében súlyos gondok vannak. Hatalmas vízfej, szaporodó bürokrácia, agyonszabályozás és ami a legrosszabb, szűk érdekcsoportok igényeinek kiszolgálása.
Minden társadalmat egy kisebb elit irányít. Hogy ez lehetséges legyen, vagy a társadalom felé kell nyitottnak lenniük, vagy az elitnek kell viszonylag nagynak lennie. Egy a társadalomtól eltávolodott szűk elit bukásra van ítélve. Jelenleg éppen ez történik a nyugati világban. Nézzünk egy konkrét példát, az elit nem is kampányolt az EU mellett. Feltehetőleg azért nem, mert nem akartak gyengének mutatkozni. Csakhogy itt nem gyengeségről, volt szó, hanem kötelességről. Kötelességük lett volna objektíven tájékoztatni a brit EU polgárokat a kilépés következményeiről. Ehelyett a saját médiamonopóliumukon keresztül ment a primitív ijesztgetés. Pont az ilyen lekezelő, felelőtlen tevékenységekért örvendenek közutálatnak és szavaztak sokan ellenük, a kilépésre.
Vajon ki kampányolt az EU mellett? Maga a patás ördög Orbán. És mi volt erre az elit reakciója? A médiamunkásokkal kigúnyoltatták őt emiatt. Egy ember szólal fel mellettük és abba is belekötnek, belerúgnak. Ez maga az elit, amely éppen a saját sírját ássa. Ennyit tudnak. Ezeknek az embereknek már rég le kellett volna jönniük az elefántcsonttoronyból, de nem azért hogy végre kapcsolatba kerüljenek a néppel, hanem mert eleve nem volt ott semmi keresnivalójuk, sem tudásuk, sem képességeik okán.
Talán a legjobban akkor lepleződnek le, mikor a szavazókat kezdik el lehülyézni. Na, de kérem, ha a szavazók nem lennének hülyék, akkor ti sem lennétek a helyeteken, nem lehetnétek ti az elit. Ne legyenek kétségeink, a szavazók fele hülyébb az amúgy sem nagy átlagnál. Sőt olyanok is szavazhatnak, akiknél akár egy jobb képességű csimpánz is okosabb. Ne gondoljuk, hogy egy brit ex-bányász értelmesebb, mint a Zsil völgyi bányászok! Az elit egyik képességének kell lennie, hogy a hülyéket kihasználják, de cserébe nyújtani is kell számukra valamit. Ezek egyike a hiteles sajtó lehetne, mint a közvetlen kommunikáció csatornája. Itt utalnék a napi migránssimogató cikkek alatti hozzászólások elsőkénti sűrű kimoderálására, majd egyszerűen a kommentelés megszüntetésével vágták el a visszajelzés lehetőségét, azaz vágták el magukat az emberek véleményétől.
A Brexit káoszában még azt sem tudjuk, miért akarnak kilépni? Ennek feltérképezése lehetett volna az első dolog, ha valós érvekkel akarták volna a szavazókat tájékoztatni. A lustaság, beképzeltség, felelőtlenség ismét a felszínre tört az elit részéről. Sokan leginkább a jobb élet reményében bevándorolt kelet-európaiak visszaszorítása miatt szavaztak a kilépésre, gondolván, távozásukkal könnyebb lesz munkához jutni. Csakhogy ez duplán nem igaz. Bár részben a szolgáltatásokból ki lehet túrni őket, de a termelésből nem, mert a gyárak utánuk tudnak menni, el tudják vinni a termelést keletre. Az informatikai cégek meg fénysebességgel tudnak áttelepülni bármelyik országba, avagy a munkát kiszervezni oda. Másrészt az ott dolgozók ott is adóznak, amivel erősebbé teszik az államot, melynek haszonélvezői leginkább a már ott élő idősebbek. Ez csak az egyik dolog amit el lehetett volna mondani, ha lett volna rá akarat. De nem volt, csak a fölényeskedés, erőből pofázás, a problémák és az emberek semmibe vétele.
A britek távozása nem jó dolog, de megmutatja, az elit válsága nem látszólagos probléma, hanem létező dolog. Elvesztették az emberek bizalmát, márpedig a bizalmat csak egyszer lehet elveszíteni. Zavaros idők következnek. Ami pusztulásra vár, annak el kell pusztulnia és minél hamarabb történik ez meg, annál hamarabb lehet elkezdeni valami új és jobb építését. Ezúttal az emberekkel együttműködve.