Miután fals indokokkal és jól kivitelezett médiacirkusszal az utcára vittek rengeteg embert, egy hét után már valamiféle értelmes célt is kellett volna adni nekik, különben az egész balhé magába zuhan. Erre találták ki a változtassuk meg a választási rendszert témát. Első ránézésre nem tűnik egy világmegváltó ötletnek, de annyi megszólító ereje azért van, hogy sokan szeretnek morfondírozni a választási rendszer igazságos, vagy igazságtalan mivoltán. Második ránézésre azonban már egy baromságnak látszik.
Alapvetően a rendszerváltás után bevezetett rendszer azért aránytalan, hogy elkerülje az egyenlő mandátumok miatti kormányozhatatlanságot, de igyekszik korrigálni az egyéni mandátumokat a listás szavazással, ami meg az olyan aránytalanságokat javítja ki, mint ami a brit rendszerből adódik. Nekem nem is a jelenlegi súlyozással van gondom, hanem a hírhedt pártlistákkal, amiknek köszönhetően olyan személyek jutnak a parlamentbe, akiknek a személyére közvetlenül nem szavaztak. Gondolok itt példának okáért Pintér Sándorra. Ezt lehetne kiküszöbölni azzal, hogy képviselői helyet csakis olyanok szerezhetnének, akik indulnak egyéni körzetben. Közülük is olyan sorrendben jutnának be a nyeretlenek a pártlistás szavazások arányában, amilyen eredményt elértek. Értem ezalatt, hogy azok a körzetek kapnának több képviselőt amelyekben a legszorosabb volt az eredmény. Természetesen ez a rendszer sem tökéletes, mivel egy körzetből legfeljebb két képviselő lehetne, ezért azok a kis pártok, melyek legjobb eredményként is csak harmadik helyet szereztek, esetleg nem a legtöbb szavazatot kapott képviselőiket küldhetnék a törvényhozásba.
Ennek a rendszernek az ellenérve, hogy így a pártok nem tudják a szakértőiket a parlamentbe juttatni. Erre a válasz az, hogy a politika szakértői maguk a politikusok (vagyis annak kellene lenniük), míg a szakértők tanácsadói szerepet kaphatnának. A másik érdekesség, hogy a vázolt rendszerből következően esetleg a miniszterek sem rendelkeznének mandátummal, ami a magyarok számára szokatlan, pedig egy miniszter szolga, a nép szolgája és egy szolgának nem feltétlenül kell megadni a választott képviselőket megillető mentelmi jogot, azaz ők nem kapnának tribunusi jellegű védettséget.
A másik dolog, hogy miért tartom a szavazatrendszerrel való módosítást, mint fontos témát baromságnak, az az, hogy ez csak egy technikai dolog, nem a probléma gyökere. Pont olyan hatalomtechnikai megközelítés, mint amiről Orbán Viktor híres. Nem tartom korrekt dolognak, hogy egy olyan módszerrel harcoljanak valaki ellen, amit közben károsnak mondanak. Másrészt, ez a választási rendszer meg milyen jó volt, mikor a jobboldal volt elaprózódva és az MSZP-SZDSZ közös listán húzta be a választásokat. A probléma gyökere a baloldalról nézve az, hogy a maguknak a baloldali - liberális pártoknak kevés a támogatottságuk. Pillanatnyilag az MSZP és a DK az egyetlen biztos befutó, míg velük szemben van a jobboldali Fidesz és Jobbik. Nem úgy tűnik, mintha ezt a lemaradást be tudnák hozni a következő 5-6 évben, de a következő választásokig semmiképpen.
Most következik az, hogy miért lenne esetleg mégis jó a választási rendszer megváltoztatása a Soros György vezényelte baloldalnak. Ennek csakis egyetlen esetben van értelme a következő választásokon, ha a baloldal a Simicska szponzorálta Jobbikkal koalíciózik. Nyilván két éve ez teljesen elképzelhetetlen lett volna, de azóta történt pár dolog, mint a Jobbik és Simicska pálfordulása. Ezért mondom, hogy bár ma matematikailag összejönne a Jobbik - baloldal többség az arányos választási rendszerrel, de mégis az az elképzelés, hogy Botka, Gyurcsány és Vona közösen jobban irányítaná az országot, szerintem egy hatalmas baromság. Ezt lenyomni a magyar embereken szinte lehetetlen feladat lenne, tehát ezt a eshetőséget nem fogják reklámozni, aztán mint kész, megváltoztathatatlan tényt prezentálhatnák a választások után és akkor már hiába mennek ki az emberek az utcára, annyi hatása sem lesz, mint volt az öszödi beszéd után.
Így lehetne az utcára vitt diákok támogatásával Jobbik-MSZP-DK kormány, amiért konkrétan nem lehetne tömegeket hetekig az utcán tartani és nem hiszem, hogy a tüntető bölcsészek ezért az eredményért demonstrálnának.